Güney ve Kuzey Kore Arasındaki Gündelik Farklar

Kuzey Kore ve Güney Kore, ikisi de Kore yarımadasının parçalarıdır. Savaş yıllarında; Kuzey’i koruyan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği iken, Güney’i koruyan ise Amerika Birleşik Devletleri idi. Bu iki ülkenin uzak doğu ülkelerindeki rolleri büyüktür. Nitekim, Kore Yarımadasında 2 farklı devleti ortaya çıkartmayı başarmışlardır.

Kore Savaşı’nın üzerinden yıllar geçti. Bu tarihten itibaren Kore; Kuzey ve Güney Kore şeklinde iki ayrı devlet olarak hala varlığını sürdürmektedirler. Bugün Güney Kore her açıdan Kuzey Kore’den daha ileri durumdadır. Şimdi, gündelik hayatta bu iki ülkeyi birbirinden ayıran farkların ne olduğuna bir göz atalım.

1- Demiryolu İstasyonu

Kuzey Kore tren istasyonu az gelişmiş görünüyor ve trenler tarihi görünüyor. Öte yandan, Güney Kore tren istasyonu, modern teknoloji ile iyi bir şekilde donatılmıştır.

2- Trenler

Görüntülerde gördüğümüz gibi, Kuzey Kore treni modern teknolojiden çok uzak. Ancak, Güney Kore Treni iyi yönetilmiş ve güzel bir şekilde gelişmiş görünüyor.

3- Otobüs Durakları

Güney Kore yüksek teknoloji otobüs standartlarına sahiptir. Ancak, Kuzey Kore’nin otobüs durakları çok eski görünüyor. Kuşkusuz Kuzey Kore, kalkınma açısından Güney Kore’nin çok gerisindedir.    

4- Çalışma Sınıfları

Günümüzde, neredeyse tüm dünya, sınıflarında teknoloji kullanıyor. Her nasılsa, Kuzey Kore bu teknolojiyi reddediyor. Ayrıca öğrencilerin internete de erişimi yoktur. Aksine, Güney Kore çalışmayı keyifli ve daha etkin hale getirmek için tüm teknolojiyi kullanıyor. Tabii bu etkin kullanım, dünyanın her tarafında yaygındır.

5- Genç Kitle

Kuzey Kore gençliğinin, özgürlüğünün diktatörün gücüyle bastırıldığını hepimiz biliyoruz. Ancak, Güney Koreli gençler, hayatlarının sonuna kadar tadını çıkarma özgürlüğüne sahiptir.

6- Yollar

Bu iki ülke arasında, diğerlerinde olduğu gibi yol kısımlarında da çok büyük bir fark görebiliriz. Kuzey Kore yollarının standart altı bir koşulu varken, Güney Kore’de üstün kaliteli yollar görebiliriz.

7- Otopark

Güney Koreli otopark araçlarla doludur. Öte yandan, Kuzey Kore’nin sınırsız otoparkını görebiliyoruz.

8- Sahil

Plajlar, muhtemelen herhangi bir stresi aşmak için en iyi yerdir ve Güney Koreliler plajları bu amaç için kullanmaktadır. Ancak, Kuzey Kore sahillerinde sadece çocuklar görülebilir.

Kuzey Kore’nin içe kapalı bir devlet, dış dünya ile alakası olmayan toplumu olduğunu tüm dünya biliyor. Ülkede dikdatörlük rejimi hakim olmasıyla halk her şeyden bihaber. Diğer tarafa döndüğümüzde, Güney Kore versiyonu dış kültür ve teknolojiye ilgili olması nedeniyle hızla gelişmiştir.

Sizce Güney Kore ve Kuzey Kore tekrar birleşmeli mi ? Aşağı kısıma yorum yazarak, görüşlerinizi belirtebilirsiniz…

#Söz Sizde