2. Dünya Savaşı’nda Uzakdoğu!

Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sizlere 2. Dünya Savaşı’nın sebeplerinden bahsedeceğim. Ama bu bahsedeceğim konuda Avrupa’yı bir kenara bırakarak, kitaplarda fazla yer verilmeyen, uzakdoğu ülkeleri üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.

Hepimizin bildiği gibi,İkinci dünya savaşı; dünya tarihinin en büyük, en kanlı savaşıdır. Elli yedi milletin katıldığı bu savaş beş yıl sürmüş, insanlığa aşağı yukarı 36,000,000 ölüye mal olmuştur.

Bazı tarihçiler 2. Dünya Savaşını, birincinin devamı sayarlar. Onlara göre, arada geçen 20 yıl ancak bir soluk alma devresinden ibarettir. Çünkü 28 haziran 1919’da imzalanan Versay Antlaşması ile biten 1. Dünya Savaşı ile 1 Eylül 1939’da başlayan 2. Dünya Savaşı arasındaki zaman, bir barış devresinden çok, mütareke devresine benzemiştir. Bu devre içinde milletler arasında siyasi gerginlik hiçbir zaman eksilmemiştir.

– 2’nci Dünya Savaşı’nda Japon Askerleri –

İki savaş arası:

Bazı tarihçiler, 2.Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak Japonlar’ın 1931’de Mançurya’yı işgalini kabul ederler. İtalya’nın, Habeşistan’ın işgalini, hatta İspanya iç savaşını bile II.Dünya Savaşı’nın bir kısmında sayarlar.

Başka bir kısım tarihçiler ise Japonlar’ın Çin’i işgale başladığı 7 Temmuz 1937’yi savaşın asıl başlangıç tarihi olarak ele alırlar. Japonya ile Çin, birbirlerine resmen savaş ilan etmiş olmamakla beraber, bu savaş kıta ölçüsünde ilk savaştı.

Genel olarak Almanların, Polonya’yı işgale başladığı 1 Eylül 1939 II.Dünya Svaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilir.

2. DÜNYA SAVAŞI BAŞLIYOR! | Uzakdoğu’daki Gelişmeler

Büyük Okyanus Savaşları:

Büyük Okyanus Savaşları

II. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri de uzak doğu’daydı. Burada da Mihver devletlerinin en kuvvetlilerinden biri olan Japonya, istilacı emekler peşinde koşuyordu. ABD savaş dışında kalmaya çalışıyor, Mihverler çarpışan memleketlere ödünç verme ve kiralama fonundan yardımlar yapıyordu.

1941 yılında Japon hükümeti değişti. Militaristliğiyle tanınmış olan Hideki Tojo başbakan oldu. Amerika, Japonlar’ın istila niyetlerini sezdiği için böyle bir şeye izin vermeyeceğini belirtmişti.

Kasım ayında Japonlar’ın Güneydoğu Asya’da askeri hareketlere girişmeleri üzerine İngiliz Başbakanı Churchill, Japonlar’a Abd savaşa girmese bile İngiltere’nin kendilerine harp ilan edeceğini bildirdi.

Pearl Harbour Baskını:

Pearl Harbour Baskını
Pearl Harbour Baskını

7 Aralık 1941 Pazar günü sabahın erken saatlerinde, Japon uçakları Hawaii göklerinde görüldüler. 100 kadar uçak, Birleşik Amerikanın Büyük Okyanus’taki en büyük deniz üssü olan Pearl Harbor’a şiddetli bir baskın yaptı. Daha sonra denizaltıların da katıldığı bu hücum sırasında 5 amerikan harp gemisi battı. Üçü de ağır hasara uğradı. Aynı sırada, Honululu yakınlarındaki Hickam Field Havaalanına yapılan hücumlarda 500’e yakın uçak yakıldı.
Bu baskında Amerikalıların uğradığı can kaybı 3,000’in üzerindeydi. Baskından 1 saat sonra Japonya Abd, İngiltere ve Hollanda’ya savaş ilan etti. Ertesi gün Abd ile İngiltere Japonya’ya savaş ilan ettiler. Üç gün sonra Almanya ile İtalya’da Abd’ye harp açtılar. Abd’de karşılık olarak bu memleketlere harp ilan ettiler.

Japon İleri Hareketi:

Japon İleri Harekatı

Amerika ile savaşa tutuşan Japonlar, Büyük Okyanus’ta yıldırım savaşına girişmişlerdi. İlk iş olarak Amerika’nın en kuvvetli üslerinden, Karolin takımadalarındaki Guam ile Marshall takımadalarındakinin kuzeyindeki wake adasını aldılar. Ondan sonra Filipin Adaları’na döndüler.

General Dougla Mac Arthur, 1936’dan beri adaların beklenen bir Japon hücumuna karşı savunmasını hazırlıyordu. Yalnız, savunma planları henüz yarılanmamıştı. Bu durumda bir de Japonlar baskın hücumlarına girişince Amerikalılar durmadan gerilemek zorunda kaldı.

İlk Başarısızlıklar:

Midway Savaşları

Amerika, Avrupa’daki savaşın başından beri savunmasını kuvvetlendirmek için olanca gücüyle çalışıyordu. Okyanus savaşları için çok gerekli olan uçak gemisi yapımına büyük önem veriyordu; çünkü çok uzak mesafeli olan adalardaki üsleri bombalamak için uçakları gemilerle taşımak şarttı.

Japonlar’ın ilk başarısızlığı Midway Savaşları’nda oldu. Amerika ile Japonya arasında ortalama bir yerde olan bu adada çok kuvvetli, Amerikan üsleri vardı. Japonlar burayı alarak Hawaii Adaları’na atlama yeri olarak kullanmak, buradaki Amerikan askerlerinin tehlikesini ortadan kaldırmak istiyorlardı. 3 Haziran 1942’de Japonlar tarafından başlatılan saldırılar, çok şiddetli bir savaşa dönüştü. Bununla beraber Japonlar0 geri dönmek zorunda kaldı. Amerikan kuvvetlerinin yaptıkları hücumlar karşısında burada fazla tutunamadılar.