Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelime ile hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların ve askeri okullarında müfredatına dahil edilmesini istedi. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Okuduğum bu kitap, Finlandiya Halkının ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için, nasıl omuz omuza mücadele verdiklerini anlatmaktadır. Bu kitap,Halkların destansı özverisi ile yoksulluktan kurtularak,ekonomik,politik,kültürel anlamda nasıl kusursuz bir ülke olduğunu göstermektedir.


Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabından 10 alıntı

Halk nasılsa,onu yönetenler de öyledir. Bu yüzden de halkın hak ettiği iktidarlara ve yöneticilere sahip olduğu eskiden beri söylenegelmektedir.

Kahramanlar ve Kitle

Snelman, yeni nesil Fin aydınlarının en parlak temsilcilerinden birisiydi. Bu yeni nesil Fin aydınları, sürekli şunları vurguluyordu:

Aydın olmak gösterişli bir kıyafet giymek yahut kolalı bir yaka ve modaya göre şapkayla dolaşmak değildir. Aydınlar halkın beynidir.

SNELMAN

Tanrı’yı içinizde,ruhunuzda arayın, bunu kendiniz için yapın. Daha sonra da halka Tanrı’nın doğru yolunu gösterin. Unutmayın! Kalbinde tanrı inancı olmayan bir halkın kurtuluşu yoktur!

Din Adamları

Ordu, vatanın sınırlarını korumak için göğsünü siper eden binlerce kahramanın oluşturduğu canlı, aynı zamanda da çok değerli bir duvardır.

Kışla

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Futbol

Çocuklu her aile , yanmakta olan canlı bir çalıdır. Fakat biz bu çalıya kirli el ve ayaklarla, üzerimizdeki pis kıyafetlerle yaklaşıyoruz. Anne ve babaların evde dağınık ve kirli kıyafetlerle, yarı çıplak vaziyette ve kirli çamaşırlarla dolaşmaları ne kadar büyük bir hataysa, çocuklara karşı tavırları, onlarla konuşurken ve iletişim kurarken samimi olmamaları bundan daha büyük bir suçtur.

Ebeveynler ve Çocuklar

Bakımsız, terk edilmiş boş arazilerde ne gül, ne elma ne de patates yetişebilir. Oralarda en fazla ısırgan otu, devedikeni ve pıtrak biter. Halk kitlelerinin beyni ve kalbi de böyledir.

Karokep

Devlet üst katlarında geniş pencereli ve yüksek tavanlı büyük, ışıklı odaların, alt bölümlerinde ise penceresiz, kasvetli, dar ve nemli bodrum katlarının yer aldığı bir kule değildir.

Köylüler

Herkes ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor, fakat kimse bir şeyler yapmak istemiyor veya yapamıyor. Yapamıyorlar, çünkü işi becerme yetenek ve istekleri gelişmemiş, kendileri bu yönde yetiştirilmemiş ve eğitilmemiştir.

MC DONALD

Bizim dünyamız koca bir atölyedir; insanlar, halklar ise bu atölyenin ressamları ve mimarlarıdır!

Mc donald